bilgi@webdekiyerin.com +90 258 410 47 37

Mobil UygulamalarAndroid, İOS Uygulamaları ve Mobil Oyunlar

Masaüstü cihazlardan internette gezme devrinin yerini, mobil cihazlara bıraktığı bilinen bir gerçek. Ayrıca yapacağımız işlemlerde masaüstü cihazlar aramak yerine mobil cihazlarda ki mobil uygulamalarla kolayca ve kısa sürede yapmak mümkün.

Peki nedir bu mobil uygulamalar? Akıllı telefon ve tabletler için tasarlanmış ve kodlanmış yazılımlara, mobil uygulamalar denir. Kişi Bu uygulamaları, kullandığı cihazın mobil işletim sistemine göre değişik ortamlardan edinebilir. Örnek verecek olursak; Apple markasının, İOS işletim sistemi ile çalışan iphone, İpad gibi mobil cihazlara “Apple App Store” ‘dan, birçok farklı markanın kullandığı Android İşletim Sistemi ile çalışan cihazlara Google Play Store’ dan yükleyebilirsiniz. Ayrıca diğer mobil işletim sistemiyle çalışan mobil cihazlar için de mobil uygulama yükleyebilmek için, Windows Phone Store ve Blackberry App World gibi sanal mağazalar mevcut. Mobil uygulamalar verdikleri hizmetin kalitesine ve uygulama kullanıcısının isteğine göre ücretli veya ücretsiz olarak indirilebilir. Bu uygulamları ücretsiz indirdiğiniz zaman, uygulamayı kullandığınız sürece ve kaldırırken ücret ödemiyorsunuz. Ama ücretli uygulamalar da durum biraz daha farklı. Ücretli uygulamayı sanal mağazadan kredi kartı kullanarak indirdiğinizde, uygulamayı silip tekrar indirmek istediğinizde, ücreti tekrar ödemek zorundasınız.


Mobil oyunlardan da bahsedecek olursak; 2016 yılında akıllı telefonlar ile uygulama içerisinde 6 Milyar Dolar’ın üzerinde harcama yapılması bekleniyor. iOS ve Android kullanıcıları zamanının %43’ünü oyun ile %26’sını Sosyal Ağlar ile, %10’unu Eğlence ile geçirmekteler. Buradan da anlaşılacağı üzere Oyun, sosyal ve eğlence %80 oranında önemli bir paya sahip.

Scroll to Top